MTA Cloud

 
 

Az egész világon rohamtempóban terjednek a felhő szolgáltatások mind akadémiai és egyetemi, mind üzleti környezetben. A gyors terjedés és a népszerűség oka a nagymértékű rugalmasság és skálázhatóság, ami lehetővé teszi, hogy a felhő technológiát számtalan alkalmazásra és nagyon sokféle kapacitásméret mellett lehet alkalmazni. Ennek az új trendnek és kihívásnak kívánt eleget tenni az MTA is új felhő szolgáltatásának felállításával, amely az MTA SZTAKI és az MTA WIGNER FK Adatközpont közös munkája nyomán jött létre. Célunk az volt, hogy a kutatók számára könnyebben és gyorsabban biztosítsuk azokat a számítási és tárolási kapacitásokat, amelyek egy-egy nagyobb kutatási projekt megvalósításához szükségesek.

Mire jó az MTA Cloud?

A felhő szolgáltatásokban tipikusan három szintet szoktak megkülönböztetni: infrastruktúra felhő (IaaS felhő), platform felhő (PaaS) és szoftver felhő (SaaS). Az MTA Cloud ezek közül az infrastruktúra felhő szintet célozza meg, amire a későbbiekben a további szintek is építhetők.

Az MTA Cloud, mint IaaS felhő lehetővé teszi az akadémiai kutatók számára, hogy különböző típusú és méretű infrastruktúrákat alakítsanak ki dinamikusan, az aktuális projektjeik igényei szerint anélkül, hogy a jelenleg szokásos hosszas és bonyolult beszerzési eljárásokon kellene keresztülmenniük. Így például az egyszerű desktop gépektől (pl. Windows, Linux, Mac PC-k) a szuperszámítógép teljesítményt nyújtó számítási fürtökig (pl. PBS fürt, LSF fürt) számos különböző típusú és méretű infrastruktúrát építhetnek ki az MTA Cloudban, számítási kapacitásuk növelése érdekében.

Az alkalmazható infrastruktúra típusokat egy belső adattár tartalmazza, ahonnan egy nagyon egyszerű grafikus felhasználói felület segítségével választhatja ki a kutató azt az infrastruktúrát, amire éppen szüksége van, és inicializálhatja a kiválasztott infrastruktúra létrehozását az MTA Cloudban az általa kívánt méretben és tulajdonságokkal.

Az MTA Cloud nagy méretű tárolókapacitást is nyújt a tudományos adatok ideiglenes tárolására, arra az időre, amíg a felhőben kialakított infrastruktúrán futó alkalmazások az adatok feldolgozását végzik. Az adatok biztonságos tárolását a legkorszerűbb OpenStack felhő alkalmazása biztosítja.

Mikortól elérhető az MTA Cloud?

Az MTA Cloud kísérleti verziója 2016 június 1-jén került átadásra az MTA kutatóknak, a teljeskörű IaaS szolgáltatásokat nyújtó végső verzió pedig 2016 október 1-től elérhető.

Honnan kaphatok további információt?

Azon kutatóknak, akik szeretnének megismerkedni az MTA Cloud lehetséges felhasználási módjaival, valamint véleményükkel szeretnék segíteni munkánkat, a következő lehetőségek állnak rendelkezésükre:

Lépjen kapcsolatba a fejlesztőkkel a következő e-mail címen:  info@cloud.mta.hu

Részleg